Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Η Αυστρία μας...πάει

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ: ΑΥΣΤΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3
ΑΥΣΤΡΙΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΠΕΤΣΗΣ
Τη δεύτερη νίκη της επί της Αθσυρίας, αυτή τη φορά στην πόλη Στάγερ, σημείωσε η ανανεωμένη Εθνική βόλεϊ με 3-1 σετ (19-25, 25-22, 25-22, 26-24), αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον. Ηταν το ιδανικό ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό Λιγκ για τα νέο αίμα του ελληνικού βόλεϊ...
Τα πολλά λάθη στο σερβίς και την επίθεση έδωσαν το πρώτο σετ στους Αυστριακούς. Στο δεύτερο ανέβηκε ο Ρουμελιώτης και σε συνδυασμό με την καλή απόδοση των Μαντέκα, Πελεκούδα η Εθνική ισορρόπησε και έφθασε στην ισοφάριση.

Φοβερός ο αρχηγός Νίκος Ρουμελιώτης στο τρίτο καθοριστικό σετ πέτυχε αποφασιστικής σημασίας πόντους.

Στο τέταρτο σετ η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά, θέλοντας να καθαρίσει τη νίκη εξ αρχής. Το πέτυχε χάρις στην εξαιρετική βελτίωση που είχε στο μπλοκ. Όμως αν και προηγήθηκε 6-12, οι Αυστρικοί ισοφάρισαν και με τη βοήθεια του κοινού τους πάλεψαν πόντο.

Η Εθνική έδειξε τις κρίσιμες στιγμές χαρακτήρα και κατάφερε δύο φορές να γυρίσει το ματς από 21-19, σε 21-21 και από 23-21 σε 23-23. Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική, στο τέλος πάντως η ελληνική ομάδα πανηγύρισε.Σνάιντερ και Ζάας ήταν ό,τι καλύτερο από την πλευρά των αντιπάλων.
Η Εθνική μας είχε 95 κερδισμένους πόντους έναντι 93 των Αυστριακών, υπερίσχυσε στην υποδοχή (57%54%) και είχε 10 λάθη λιγότερα (24-34). Στο μπλοκ οι αντίπαλοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι (12-11), όπως και στους άσσους (8-4).

***Οι πόντοι της Αυστρίας προήλθαν: 8 άσσοι, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Γουάρμ): Σνάιντερ 14π., Γολφστράτερ 7, Μπίντερ 3, Ρέισερ 6, Ζας 18, Φρουχμπάουρ 10 / Λαουρέ (λ. - 63% υπ.), Ισχόφσκι 7, Μπέργκερ, Βέμπερ 1.Λάιμερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Μαντέκας 8π., Πετρέας 10, Φιλίποφ 2, Πελεκούδας 8, Ρουμελιώτης 22, Σαρικεϊσογλου 9 / Στεφάνου (λ. - 62% υπ.), Ασπιώτης 1, Σουλτανόπουλος, Κουρνέτας, Παπαδημητρίου (λ).