Παρασκευή 20 Μαΐου 2011

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2011 - ΖΡΕΝΙΑΝΙΝ. Ελλάδα - Πορτογαλία 3-0

Η Εθνική Νεανίδων νίκησε την Πορτογαλία 3-0 (25-22, 25-19, 25-13) στον 3ο αγώνα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου πρωταθλήματος και διασκέδασε την ήττα από την Σερβία. Το συγκρότημα του Απόστολου Οικονόμου θέλει ακόμη μια επιτυχία επί της Πολωνίας το Σάββατο (21/5) ώστε να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης του Α’ ομίλου...

Λάθη, λάθη, λάθη…

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτριών της Εθνικής μας η Πορτογαλία προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα του 1ου σετ, αλλά τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασαν αμέσως και ισοφάρισαν σε 5-5. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ παρόλα αυτά βρήκε την Πορτογαλία προηγούμενη με 8-6. Μετά από λάθος στο σερβίς ήρθε το 8-7 και η ισοφάριση από πόντο που πήρε η Παπαγιάννη, όμως, η Πορτογαλία παίρνοντας ξεκούραστους πόντους με «δώρα» από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 14-9. Η Αλτίνη μείωσε σε 14-10 και ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε 14-11 μετά από λίγο. Δύο επιπολαιότητες, όμως, στην ελληνική άμυνα έστειλαν την Πορτογαλία στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έχοντας το προβάδισμα με 16-11. Το καλό για την Εθνική μας ήταν ότι μείωσε γρήγορα σε 16-15. Στη συνέχεια το μπλοκ δούλεψε σωστά και η το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε έστω και με άγχος στο 25-22 του 1ου σετ.

Καλό μπλοκ και… 2-0

Με «κλειδί» το καλό μπλοκ η Εθνική μας προηγήθηκε με 3-0, 5-2 και 7-4 στην αρχή του 2ου σετ και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 8-4 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Λίγο αργότερα η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο (11-6) και με σύμμαχο την καλή ψυχολογία όλα έγιναν πιο εύκολα για την Εθνική Νεανίδων. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούνταν με 16-11, αλλά με τρία συνεχή λάθη η Πορτογαλία μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (16-14). Ένας πόντος - ανάσα της Ελευθεριάδου έγραψε το 17-15 και με άσο της Παπαγιάννη έγινε το 19-15. Τελικά, η Εθνική μας με άσο της Μπίσκου κέρδισε το σετ (25-19).

Άνετα το 3-0

Το σκορ ήταν 4-2 υπέρ της Εθνικής Νεανίδων με το ξεκίνημα του 3ου σετ και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ κέρδιζε με 8-4. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και η αντίπαλη ομάδα έπαιρνε πόντους, κυρίως, από λάθη της Εθνικής μας. Έτσι τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου προηγούνταν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Με μπλοκ της Οικονόμου το σκορ έγινε 12-10 και παρά το ότι η Πορτογαλία ήταν κοντά στο σκορ φαίνονταν ότι η Εθνική είχε τον τρόπο να κερδίσει το σετ, κάτι που τελικά έγινε.

Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 16-11 και με την λήξη του σετ 25-13 υπέρ της Εθνικής μας.

Νίκησε η Πολωνία

Στο άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη την Παρασκευή (20/5), η Πολωνία κέρδισε με 3-0 σετ το Μαυροβούνιο και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά. Η Σερβία είχε ρεπό.

ΕΛΛΑΔΑ: Αλτίνι 6π., Μπίσκου 10, Κωνσταντινίδου, Νικολαϊδου 1, Παπαγιάννη 11, Οικονομίδου 5 / Ρεϊζόγλου (λ. – 46% υπ.), Ελευθεριάδου 5, Κουντουρά 4, Καλογριδάκη, Βουλγαρίδου.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Σάντος 5π., Σίλβα 11, Γκόμεζ 5, Χούρστ 7, Νέτο 1, Πολίντο 2 / Μοντέιρο (λ. – 37% υπ.), Μαρκές 1, Νέτο, Μάιο, Αλεξάντρε.