Παρασκευή 20 Μαΐου 2011

Βαριά ήττα από τη Σερβία

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 0-3

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΖΡΕΝΙΑΝΙΝ: ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΔΟΒΛΕΤΟΓΛΟY

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 3-0 σετ (25-21, 25-12, 25-3) στον δεύτερο αγώνα που έδωσε για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος,αλλά κέρδισε τις εντυπώσει κόντρα στην οικοδέσποινα και πανίσχυρη Σερβία.

Η Εθνική μπήκε καλά στο ματς και με άσο της Καλογριδάκη προηγήθηκε με 2-1, δεν έχασε
ποτέ την επαφή με το σκορ και μείωσε λίγο αργότερα σε 4-3, ενώ ισοφάρισε (4-4) αμέσως
μετά με άσο της Οικονομίδου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά στο
σκορ με 6-5, αλλά η Μπούντροβιτς ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια το μπλοκ λειτούργησε
σωστά και η Εθνική Νεανίδων πήγε προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ χάρη σε άσο
της Διώτη.

Αμέσως μετά ήρθε ο άσος της Κωνσταντινίδου για το 9-7 και λίγο αργότερα η Εθνική μας
βρέθηκε να προηγείται με 12-8 και 14-9 και πήγε προηγούμενη και στο δεύτερο τεχνικό
τάιμ άουτ με 16-14. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο. Όμως, η Σερβία πέρασε μπροστά με 22-
21 και τελείωσε το σετ με 25-21.

Κακό ξεκίνημα στο 2ο σετ

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας δεν πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα, βρέθηκε να χάνει με 4-
0, αλλά αντέδρασε και μείωσε σε 4-2. Η Μπιέλιτσα που στο πρώτο σετ δεν τα πήγε καλά,
ανέβηκε στο δεύτερο και τελείωνε εύκολα τις περισσότερες επιθέσεις. Στο πρώτο τεχνικό
τάιμ άουτ η Σερβία ήταν μπροστά με 8-3 και η κατάσταση είχε δυσκολέψει αρκετά. Παρόλα
αυτά η Εθνική Νεανίδων δεν τα παράτησε και μείωσε σε 8-6.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, η ατυχία χτύπησε την «πόρτα» της Διώτη, η οποία τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι. Με μπλοκ της Κωνσταντινίδου η Εθνική μείωσε στον πόντο (8-7) και το σετ έγινε ντέρμπι. Κάπου εκεί άνοιξε και πάλι η ψαλίδα στο σκορ, αφού η Σερβία πέρασε μπροστά με 12-7 και στο τεχνικό τάιμ άουτ είχε τα ηνία με 16-9. Το σετ ολοκληρώθηκε με νικήτρια την οικοδέσποινα (25-12).

Επηρεασμένη η Εθνική στο 3ο σετ

Σαφώς επηρεασμένη από την απουσία της Διώτη η Εθνική Νεανίδων βρέθηκε στο 3ο σετ
να χάνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2 και λίγο αργότερα με 10-2. Το σκορ πήρε
ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη συνέχεια (14-2) και κάπου εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε ο
αγώνας. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 16-3. Το σετ τελικά
τελείωσε 25-3 υπέρ της Σερβίας.

Διάστρεμμα η Διώτη

Σε μια ανύποπτη φάση του 2ου σετ η αθλήτρια της Εθνικής Νεανίδων, Παναγιώτα Διώτη,
τραυματίστηκε και αποχώρησε για το ιατρείο του γηπέδου. Το πόρισμα ήταν διάστρεμμα,
κάτι που σημαίνει ότι εκτός απροόπτου θα χάσει το παιχνίδι της Παρασκευής (20/5) με την
Πορτογαλία.

Επικράτησε η Πολωνία

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη (19/5) η Πολωνία
επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ της Πορτογαλίας και πέτυχε την παρθενική της νίκη στα
Προκριματικά.

Ελλάδα: Διώτη 4 (1 άσος, 3/4 επ., 46% υπ.), Μπίσκου 3 (3/15 επ.), Κωνσταντινίδου 5 (1 άσος, 2/12 επ., 2 μπλοκ), Νικολαϊδου 1 (1 άσος), Οικονομίδου 2 (1 άσος, 1/13 επ.), Καλογριδάκη 5 (2 άσοι, 3/8 επ.) / Ρεϊζόγλου (λ. - 50% υπ.), Αλτίνη 6 (1 άσος, 5/10 επ., 27% υπ.), Ελευθεριάδου 1 (1/8 επ.), Παπαγιάννη 2 (2/15 επ., 47% υπ.), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Βουλγαρίδου.

Σερβία: Μπούντροβιτς 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβετικάνιν 4 (4/4 επ.), Κέτσμαν 1 (1/2 επ., 38% υπ.), Σάβιτς 12 (4 άσοι, 5/5 επ., 3 μπλοκ), Ραντένκοβιτς, Μπιέλιτσα 16 (3 άσοι, 13/29 επ., 30% υπ.) / Πούσιτς (λ. - 53% υπ.), Μπούσα 1 (1 μπλοκ), Μεντάρεβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τόμιτς 10 (4 άσοι, 5/12 επ., 1 μπλοκ), Τσίκιριζ 2 (2/3 μπλοκ).