Σάββατο 21 Μαΐου 2011

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΝΕΑΝΙΔΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 0-3

Αποκλείστηκαν οι Νεάνιδες
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΖΡΕΝΙΑΝΙΝ: ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΔΟΒΛΕΤΟΓΛΟY

Η Εθνική Νεανίδων έχασε το Σάββατο (21/5) από την Πολωνία 3-0 (25-12, 25-19, 25-09) στο τελευταίο της παιχνίδι για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου και έχασε το «τρένο» για την τελική φάση. Στην διάθεση του Ομοσπονδιακού προπονητή, Απόστολου Οικονόμου, δεν ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς η…

… Παναγιώτη Διώτη, η οποία είναι τραυματίας, αλλά και από την αρχή του τουρνουά τουλάχιστον πέντε βασικές παίκτριες λόγω μαθητικών υποχρεώσεων.

Πόντο πόντο μέχρι το ξέσπασμα

Ο πρώτος πόντος στο παιχνίδι για την Πολωνία ήρθε από μπλοκ, η συνέχεια, όμως, ήταν ιδανική για την Εθνική Νεανίδων αφού δύο άουτ τις έδωσαν, αρχικά, το προβάδισμα και με πόντο της Κωνσταντινίδου έγινε το 3-2. Το μπλοκ πήγαινε άριστα με αποτέλεσμα ο ηλεκτρονικός πίνακας να γράψει 5-2 υπέρ της Εθνικής μας, αλλά μια αδράνεια διαρκείας ώθησε την Πολωνία στο 8-5. Το 1ο σετ στη συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το ξέσπασμα της αντιπάλου ομάδας και σε πρώτη φάση το 15-10. Η Αλτίνη μείωσε σε 15-11, αλλά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε προηγούμενη την Πολωνία με 16-11. Η Εθνική μετά το τάιμ άουτ δεν επανήλθε ποτέ και στο 19-11 υπέρ της Πολωνίας ουσιαστικά τελείωσε το σετ. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 25-12.

«Αντίπαλος» η κακή ψυχολογία

Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ η Πολωνία προηγούνταν με 8-2 και είχε γίνει το απόλυτο «αφεντικό» του ματς. Η Εθνική μας προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, αλλά η κακή ψυχολογία ήταν ο μεγαλύτερος αντίπαλός της. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου φώναξαν παρών και μείωσαν σε 13-9, όμως, η αντίπαλη ομάδα βρήκε τον τρόπο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 16-12. Μπλοκ και καλό σερβίς κρατούσαν την Εθνική μας σχετικά κοντά στο σκορ, ωστόσο, η Πολωνία πανηγύρισε και στο 2ο σετ κερδίζοντάς το με 25-19.

Ίδιο σκηνικό

Στο 3ο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτριών της Εθνικής Νεανίδων η Πολωνία ήταν μόνιμα προηγούμενη με 6-7 πόντους, εκμεταλλευόμενη, κυρίως, το σερβίς και την υποδοχή της. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε στο 14-6 και λίγο αργότερα, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, στο 16-7, για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα του 3ου σετ, 25-9.

ΕΛΛΑΔΑ: Αλτίνη 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Μπίσκου 4 (4/12 επ., 20% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (1 άσος, 1/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγιάννη 6 (1 άσος, 4/23 επ., 75% υπ.), Κουντουρά 2 (3 μπλοκ), Οικονομίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ρεϊζόγλου (λ, 39% υπ.), Ελευθεριάδου 2 (2/11 επ.), Νικολαϊδου, Καλογριδάκη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Βουλγαρίδου

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σοσνόβσκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μικολάγεβσκα 13 (6 άσοι, 7/21 επ.), Κάιζερ 3 (2 άσοι, 1/1 επ.), Σικόρσκα 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Τσιζνιέλεβκσα 18 (3 άσοι, 13/19 επ., 2 μπλοκ), Σλιβίνσκα, Μεντίνσκα (λ, 70% υπ.), Νοβάκοβσκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γιανίνσκα 2 (1 άσος, 1/1 επ.), Λοζόφσκα 2 (2/3 επ.), Μούχα 10 (2 άσοι, 7/15 ερπ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Λικίεβιτς 1 (1/3 επ.)