Δευτέρα 31 Μαΐου 2010

Στην Α2 επιστρέφει η ομάδας της Φιλίας Ηλιούπολης!

Στην Α2 επιστρέφει ξανά η ομάδα των Οικονόμου και Καλλή μετά τη νίκη επί του Πορφύρα με 3-0 σετ στο "Σαλπέας" το Σάββατο. Πανηγύρι με έντονη συγκίνηση από τους φιλοξενούμενους! Μεγάλη εμφάνιση, τεράστια ψυχή, έξαλλο πανηγύρι και έντονη συγκίνηση! Όλα αυτά σ’ ένα βράδυ ονειρικό, όπως αυτό που διανύουμε για την ιστορική ομάδας της Φιλίας! Το συγκρότημα από την Ηλιούπολη κέρδισε με 3-0 σετ τον Πορφύρα στο κλειστό γυμναστήριο, «Σαλπέας» στην περιοχή του Πειραιά, συμπλήρωσε τρεις νίκες στο σύνολο επί του αντιπάλου του και επέστρεψε στην Α2 κατηγορία, δύο έτη μετά την απουσία του απ’ αυτή!Ο Πορφύρας εμφανίστηκε πολύ αποφασισμένος για τη νίκη στο α’ σετ, αλλά από δικά του λάθη κατάφερε να το χάσει! Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 24-22, ωστόσο μια σειρά λαθών στην υποδοχή σε συνδυασμό με τα εύστοχα τελειώματα επιθέσεων από τους φιλοξενούμενους στάθηκαν δυνατόν για να δώσουν προβάδισμα στη Φιλία με 1-0 σετ (26-24). Στο β’ και στο γ’ σετ, η Φιλία αγωνίστηκε, σαφώς, καλύτερα από τον αντίπαλο της, ο οποίος διαμαρτύρεται για δύο φάσεις στις οποίες οι διαιτητές καταλόγισαν πόντους στους φιλοξενούμενους! Παρ’ όλα αυτά, η εμπειρία των αθλητριών της Φιλίας βοηθούσε πολύ στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων για τη νίκη και σε συνδυασμό με μια σειρά λαθών από τους γηπεδούχους ο στόχος τους επετεύχθητε! Στο σαββατιάτικο παιχνίδι, οι προπονητές, Οικονόμου και Καλλή, χρησιμοποίησαν τη Νικολαϊδη στη θέση της πασαδόρου, την Παρίση σ’ αυτή της διαγώνιας και τις Σχετάκη και Νικολού ως ακραίες, Οι Σπυριδάκη και Κωλέττα έπαιξαν στις θέσεις των κεντρικών και η Θύμου σ’ αυτή του λίμπερο. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του ματς, όπως και κατά τη διάρκεια του αγώνα, χρησιμοποιήθηκε η κεντρική Βίλντε, η οποία πραγματοποίησε καλή εμφάνιση σ’ ένα ακόμα ματς! Τα σετ του αγώνα ήταν: 24-26, 16-25, 20-25.