Κυριακή 11 Ιουλίου 2010

Δημητριάδης / Παπαδημητρίου - Καρολίνα Ρεχάτσκοβα / Μιχαέλα Βόρλοβα ο τίτλος Masters της Παραλίας Κατερίνης

Δημητριάδης και Παπαδημητρίου «χρυσοί» στην Παραλία Κατερίνης

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος του 2007, Μανώλης Δημητριάδης / Θοδωρής Παπαδημητρίου κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο του Masters Παραλίας Κατερίνης του Πανελληνίου Σιρκουΐ Beach Volleyball 2010, νικώντας στον τελικό τους Παύλο Κουζούνη / Δημήτρη Σουλτανόπουλο με 2-1 (21-19, 28-30, 15-09) σε 73 λεπτά. Και οι δύο ομάδες είχαν αναρριχηθεί στον τελικό από το ταμπλώ των ηττημένων-οι Κουζούνης / Σουλτανόπουλος, μάλιστα, ύστερα από ήττα στον α΄ γύρο.

Προηγουμένως, στα ημιτελικά, οι Δημητριάδης / Παπαδημητρίου είχαν νικήσει τους Νίκο Ζουπάνη / Παναγιώτη Μούρτζιο με 2-1 (20-22, 21-15, 15-11), ενώ οι Κουζούνης / Σουλτανόπουλος είχαν πετάξει έξω από τον τελικό τους πρωτοπόρους της γενικής βαθμολογίας, Γιώργο Κοτσιλιάνο / Μάνο Ξενάκη επίσης με 2-1 (16-21, 21-15, 15-11).MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Μανώλης Δημητριάδης.

Στις Τσέχες ο τίτλος Masters της Παραλίας Κατερίνης

Οι Τσέχες Καρολίνα Καρολίνα Ρεχάτσκοβα / Μιχαέλα Βόρλοβα κατέκτησαν τον τίτλο του τέταρτου σταθμού Masters του Πανελληνίου Σιρκουΐ Beach Volleyball 2010, στην Παραλία Κατερίνης. Στον τελικό γυναικών του τουρνουά, στο Almira Beach Bar, οι πρωτοεμφανιζόμενες στην Ελλάδα διεθνείς της Τσεχίας νίκησαν τις Χριστίνα Παρασκευαΐδου / Ελίνα Παπαδοπούλου με ένα εντυπωσιακό και πειστικό comeback, 2-1 (12-21, 21-16, 15-06) σε 50 λεπτά.

Οι δύο φιναλίστ είχαν συνατηθεί και προηγουμένως στο ίδιο τουρνουά, με τις Τσέχες να επικρατούν με 2-0 (21-17, 21-16) στον β΄ γύρο και να στέλνουν τις Ελληνίδες στο ταμπλώ των ηττημένων.

Έχοντας ξεκινήσει από τα προκριματικά, οι 23χρονες Τσέχες ολοκλήρωσαν το τουρνουά αήττητες, νικώντας μάλιστα δύο φορές στην πορεία τους τις πρωτοπόρους της γενικής βαθμολογίας στην Ελλάδα, Αθηνά Δηλαβέρη / Κάταλιν Κις. Στη δεύτερη από τις αναμετρήσεις αυτές, οι Ρεχάτσκοβα / Βόρλοβα απέκλεισαν στα ημιτελικά τις Δηλαβέρη / Κις με 2-0 (21-15, 21-14). Στον άλλον ημιτελικό οι Παρασκευαΐδου / Παπαδοπούλου είχαν νικήσει τις αήττητες μέχρι τη στιγμή εκείνη Ντίντα Νάστου / Αθηνά Παπαφωτίου με 2-0 (21-13, 23-21).Πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού αναδείχθηκε η Ρεχάτσκοβα.

Το Πανελλήνιο Σιρκουΐ Beach Volleyball Masters 2010 ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο 31 Ιουλίου-1 Αυγούστου με τους τελικούς του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, στην Κεραμωτή Καβάλας.