Σάββατο 16 Απριλίου 2011

Θρίαμβος των «πιτσιρικάδων» ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΙΔΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 3-0

Θρίαμβος των «πιτσιρικάδων»

Η Εθνική ομάδα Παίδων έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τουρκίας. Στην πρεμιέρα του Β΄ομίλου στην Άγκυρα νίκησε πριν από λίγο την Πολωνία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) και ανοίγει τον δρόμο για πρόκριση στην 6αδα που είναι και ο πρώτος μεγάλος στόχος...
Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η εθνική ομάδα Παίδων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ της Τουρκίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε... φύλλο και φτερό την Πολωνία την οποία κέρδισε με 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) στο «Baskent». Η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη έπαιξε εξαιρετική άμυνα (68%-43% άριστες στην υποδοχή, 25 άμυνες και 7 σπασίματα στο μπλοκ και 2 πόντους από μπλόκ) και έχοντας μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Μενέλαο Κοκκινάκη που ήταν ασταμάτητος με 19 πόντους και 61% αποτελεσματικότητα, έφτασε στην μεγάλη αυτή νίκη.

Ετσι πήρε τους τρεις πρώτους της πόντους στον 2ο όμιλο και αύριο στις 14:00 πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία για το ματς της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Γερμανία. Αυτή η νίκη σημαίνει πολλά για την Ελλάδα, αφού κατά μεγάλο ποσοστό τις εξασφαλίζει μία θέση στην οκτάδα, αν είναι στοιχειωδώς σοβαρή στα υπόλοιπα 4 ματς του ομίλου.

Στο αγωνιστικό μέρος η Ελλάδα δεν άφησε περιθώρια για αμφισβήτηση της υπεροχής της από μία μεγάλη σχολή όπως η Πολωνία. Στο 1ο σετ το 12-12 έγινε 12-15 και στην συνέχεια 13-18 με τον Κοκκινάκη στη γραμμή του σέρβις. Στο 2ο σετ ο Λιόντας που ήταν επίσης καθοριστικός πήγε στη γραμμή του σέρβις και με τα καλά του χτυπήματα, σε συνδυασμό με τα λάθη των Πολωνών το σκορ από 8-7 έγινε 8-14 με 7-0 σερί.

Στη συνέχεια μπήκε και ο Πρωτοψάλτης στο ματς που έδωσε πολλές βοήθειες και έτσι και το 2ο σετ έληξε υπέρ της Ελλάδας. Στο 3ο ξανά ο Λιόντας πήγε στο σέρβις στο 6-8 και έκανε τη ζημιά με την Εθνική να φτάνει στο 7-12 με δικό του άσο. Στην συνέχεια το σκορ ξέφυγε (10-17, 11-18) και σε εκείνο το σημείο τα σερβίς του Καζίνσκι ξαναέβαλαν τους Πολωνούς στο ματς (15-18), όχι όμως για πολύ, καθώς ένα νέο επιμέρους σκορ 4-1 έβαλε τέλος στα όνειρα τους.

Τα σετ: 19-25, 18-25, 18-25

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ματσέι Ζέντελ): Νοβακόφσκι 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Μουζάι 7 (3/13, 1 ασο, 3 μπλοκ), Μούχα 1, Στόλτς 5 (5/13, υπ. 59%-35% άριστες), Λαπσίνσκι 6 (1 ασο, 5/16, 50%-50%), Βολάνσκι 2, Βος (λ, 63%-21%)/ Γκρέτσνικ 1, Καζίνσκι 3 (3/8, 73%-45%), Λούκασικ 3 (3/13, 58%-33%), Ορζικ 3 (3/13, 58%-33%), Γιάνουτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης): Δαλακούρας 12 (11/23 1 ασο), Κοκκινάκης 19 (19/31, 56%-44%), Λιόντας 3 (1/2, 2 άσους), Στίνγκας 7 (5/7, 1 ασο, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (2/2, 1 ασο), Κουμεντάκης 5 (5/18, 79%-57%), Ζήσης (λ, 67%-33%)/ Πρωτοψάλτης 1 (67%-33%), Τζιουμάκας 1, Σκαρλατίτης.
ΑΓΚΥΡΑ. Αποστολή. Κώστας Χατζηδημητρίου (ΠΣΑΤ/ΑΠΕ/ΜΠΕ)