Δευτέρα 11 Ιουλίου 2011

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΙΓΚ: ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΡΩΣΙΑ 2-3

Η Ρωσία το χρυσό για 2η φορά μετά το 2002

Μετά το 2002 στο Μπέλο Οριζόντε η Ρωσία κατέκτησε στο Γκντασνκ για δεύτερη φορά στην ιστορία της το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Λιγκ. Μετά από συναρπαστικό αγώνα νίκησε στον την Βραζιλία 3-2 (23-25, 27-25, 25-23, 22-25, 15-11). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μιχαήλοφ με 27 πόντους...
Η Βραζιλία στην 12η της παρουσία σε τελικό χάνει μόλις για τρίτη φορά μετά το 2002 που ηττήθηκε μέσα στο σπίτι της από τους Ρώσους και το 1995 που ηττήθηκε από την Ιταλία. Παρόλα αυτά παραμένει η πολυνίκης της διοργάνωσης με 9 τίτλους, έναντι 8 της Ιταλίας.

Η Ρωσία στην 7η παρουσία της σε τελικό κατακτά τον 2ο τίτλο της. Εχει χάσει ακόμα τελικούς από την Βραζιλία το 1993, το 2007 και το 2010, ενώ έχει από έναν χαμένο τελικό από Ιταλία (2000) και Κούβα(1998).

Η Ρωσία μετά την απώλεια του 1ου σετ ρίσκαρε περισσότερο στο σερβίς και κατάφερε να πιέσει τους Βραζιάνους που έκαναν την αντεπίθεση στο 4ο σετ αλλά από την αρχή του 5ου σετ βρέθηκαν πίσω με 2-3 πόντους και δεν μπόρεσαν να καλύψουν την διαφορά.

Το 8-9 του ται μπρεικ έγινε 9-12 με αουτ του Τζίμπα και Μουρίλο και χαμένο σερβίς του Λούκας. Ο Τεό αστόχησε για το 10-14 και ο πρώτος σκόρερ του τελικού Μιχαήλοφ έκανε το 11-15.

Στο πρώτο σετ επίθεση και άσος του Λούκας έκαναν το 25-23, στο δεύτερο ο Βραζιλιάνος κεντρικός με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 19-19, μπλοκ του Ροντριγκάο έκανε το 25-25 για να φτάσουμε στο 25-27 με επίθεση, μπλοκ του Βολκόφ και επίθεση του παθιασμένου Μπιριούκοφ. Στο τρίτο η Ρωσία προηγήθηκε 14-19 και 20-23, ο Τζίμπα μείωσε σε 23-24 για να τελειώσει ο Μιχαήλοφ σε 23-25

ΡΩΣΙΑ (Αλεκνό): Κτέι 14π., Γκράνκιν, Μπιριούκοφ 16, Μουσέρσκι 10, Μιχαήλοφ 27, Βολκόφ 10 / Σοκόλοφ (λ), Απαλίκοφ, Ιλίνκχ 5, Μπούτκο 2, Στεπάνιαν.