Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Η ΣΕΡΒΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

Παγκόσμια η Σερβία! (ΦΩΤΟ)
Η Σερβία για δεύτερη συνεχή φορά (μετά το 2009) είναι πρωταθλήτρια Κόσμου στους Παίδες. Μετά από συγκλονιστικό αγώνα (που όσοι ξενύχτησαν τον απόλαυσαν τηλεοπτικά μέσω του volleynews.gr και του vivo argentina) η Σερβία νίκησε την Ισπανία 3-2 (25-23, 25-19, 28-30, 16-25, 15-11) έχοντας κορυφαίο τον Ούρος Κοβάσεβιτς που αναδείχτηκε και MVP, ενώ ο Ισπανός Βιλένα σημείωσε 48 πόντους.
Η Ισπανία είχε συνέχεια προβάδισμα στο 1ο σετ με 23-21 αλλά επικράτησε η Σερβία. «Ζαλισμένοι» από την απώλεια του 1ου σετ οι Ισπανοί δεν πρόβαλαν αντίσταση στο 2ο σετ αλλά στο 3ο σετ μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 15-11 και κατάφεραν να επικρατήσουν μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ, κόντρα επιθέσεις και άμυνες που θύμιζαν επίπεδο... ανδρών.
Τελικά η Ισπανία οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή καθώς οι Σέρβοι μετά από μερικές ανάσες έκαναν την τελική τους αντεπίθεση και με εκπληκτικό μπλοκ έφτασαν στη νίκη πανηγυρίζοντας έξαλλα παρουσία 3.500 θεατών στο στάδιο «Οσβάλντο Κασανόβα» της Μπάια Μπλάνκα.

*Οι πόντοι της Σερβίας προήλθαν: 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 4 άσσοι, 26 λάθη των Ισπανών και της Ισπανίας: 72 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 6 άσσοι, 22 λάθη των Σέρβων. Διαιτητές: Κασαμιακουέλα (Αργεντινή), Aλ Τραϊφι (Σ.Αραβία).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζούρισιτς): Ο.Κοβάσεβιτς 28π., Μέντιτς 20, Μπρντόβιτς 7, Κάτις 18, Όκολιτς 9, Μπραγκόγιεβιτς 2 / Ιλινσιτς (λ), Μ.Στάνκοβιτς 2, Σ.Στάνκοβιτς, Ζάρκοβιτς 1, Πόποβιτς.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μαλντονάντο): Τρινιτάντ 5π., Βιτζίλ 5, Βιλένα 48, Φόμες Μιγκέλ Ανγχέλ 11, Γκονζάλες 11 / Καμπρέρα (λ), Ντε Ντιέγκο, Μοντέρο, Μουνόθ 2.

Ο Σέρβος διαγώνιος Ούρος Κοβάσεβιτς αναδείχτηκε MVP του Μουντιάλ.